امروز
دوشنبه
فروردين 1400
30
قمری:07 رمضان 1442

میلادی:19 آوریل 2021
 
تاریخ : شنبه 20 آذر 1395     |     کد : 94

100 شهر رکورددار گردشگری جهان

در فهرست 100 شهر برتر مقصد گردشگری، در میان 9 شهر اول، 5 شهر آسیایی و تنها 3 شهر اروپایی هستند.

رکوردداران این فهرست 100 تایی، چین با 8 شهر، ایالات متحده آمریکا با 7 شهر، ترکیه، هندوستان و تایلند هر یک با 5 شهر، ایتالیا با 4 شهر، آلمان، امارات متحده عربی و فرانسه نیز هر کدام با 3 شهر، و همچنین کشورهایی مانند اندونزی، کانادا، ویتنام، کره جنوبی، مکزیک، استرالیا، روسیه، تونس، لهستان، عربستان، بلغارستان، مصر، اسرائیل و اسپانیا هر یک با 2 شهر قرار دارند.

 کشورهایی که با یک شهر در این فهرست حضور دارند شامل هنگ کنگ، سنگاپور، انگلستان، ماکائو، تایوان، جمهوری چک، هلند، اتریش، پرو، ژاپن، آفریقای جنوبی، مجارستان، قطر، کنیا، ایرلند، بلژیک، پرتغال، آرژانتین، جمهوری دومینیکن، رومانی، کامبوج، بحرین، آندورا، سوییس، فیلیپین، مراکش، برزیل، اردن و اوکراین می شود.

 این در حالی است که در سال های قبل، شهرهایی چون واشنگتن (ایالات متحده آمریکا)، باکو (آذربایجان)، اوکلند (زلاند نو) حراره (زیمبابوه) و یونان نیز با 2 شهر در این فهرست حضور داشته اند.

 اما در فهرست یادشده علاوه بر 8 شهر چین، اگر شهرهایی چون هنگ کنگ، چین تایپه و ماکائو را هم جزو امپراطوری بزرگ چین حساب کنیم، می توان گفت این گستره از کره زمین، در صدر بلامنازع تمایل گردشگران برای بازدید قرار دارد.

 این در حالی است که کشورهایی چون ویتنام، مالزی، سنگاپور، اندونزی، فیلیپین، کامبوج، تایلند، ژاپن و کره جنوبی نیز از کشورهای شرق آسیا هستند که به این آمار می توانند اضافه شوند تا با فراوانی 26 شهر، قدرت این بخش از کره زمین را بیشتر به رخ بکشند.

 دسته بندی قاره ای به تفکیک تعداد شهرهای برتر چنین است:

 آسیا با 46 شهر (با احتساب 5 شهر ترکیه و 2 شهر فلسطین)

اروپا با 30 شهر (بدون احتساب 5 شهر ترکیه)

آمریکا با 15 شهر

آفریقا با 7 شهر

اقیانوسیه با 2 شهر

همچنین کشورهای عرب با فراوانی 13 شهر (با احتساب 2 شهر فلسطین)

 فراوانی حضور شهرهای ترکیه، رومانی، مجارستان و بلغارستان و نیز شهرهای کشورهایی چون لهستان، مجارستان و چک هم از رونق گردشگری در ناحیه ای از اروپای غیرمرکزی حکایت دارد.

 ایران با وجود شهر شناخته شده شیراز برای گردشگران و با ثبت جهانی 5 شهر در حوزه صنایع دستی که از این لحاظ یک پله پایین تَر از چین قرار گرفته، اما در میان 100 شهر برتر مقصد گردشگری جایگاهی ندارد.


منبع: سایت سازمان توسعه گردشگری


PDF چاپ چاپ