امروز
دوشنبه
آذر 1398
18
قمری:12 ربيع الثاني 1441

میلادی:9 دسامبر 2019
 
تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394     |     کد : 52

به استقبال نوروز / چرا باید تبریز را دید؟

پیشتر وقتی از حضور گردشگران در کشور سخن به میان می آمد شرکت های مسافرتی جهانگردی سعی در راهنمایی مسافران خارجی به مرکز کشور همچون استان های فارس و اصفهان داشتند.
 پیشتر وقتی از حضور گردشگران در کشور سخن به میان می آمد شرکت های مسافرتی جهانگردی سعی در راهنمایی مسافران خارجی به مرکز کشور همچون استان های فارس و اصفهان داشتند.
ولی در چند سال اخیر ورود چند قطار گردشگری به شهر تبریز و افزایش آمار ورود گردشگران خارجی و در کنار آن کسب چند عنوان جهانی در حوزه گردشگری و صنایع دستی ، شرکت های مسافرتی و گردشگران خارجی را مجاب کرده است تا نگاه ویژه ای به تبریز داشته باشند.
چرا باید تبریز را دید؟
شهر تبریز شهری است که 5 بار در دوره های مختلف تاریخی پایتخت کشور بوده است ، وجود 1700 آثار تاریخی در استان آذربایجان شرقی و وجود 40 درصد آثار ثبت جهانی کشور در این استان از یک سو و آب و هوای دلپذیر کوهستانی از سوی دیگر گردشگران را مجاب خواهد کرد که از این شهر نه در مسیر رفت و آمد بلکه سکونت داشته و دیدار کنند.
بازار تاریخی تبریز سیری طولانی در قلب تاریخ
بازار تاریخی تبریز یکی از مهم ترین و زیباترین آثار تاریخی تبریز است که در سال 1389 جزو میراث جهانی در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسید.
این بازار با طول یک کیلومتر به عنوان طولانی ترین بازار مسقف جهان به ثبت رسیده است و زنده بودن بافت اجتماعی آن یکی از جلوه های متمایز کننده اش  است.
اگر روزی گذرتان به تبریز افتاد و اگر به خرید و دیدن آثار تاریخی توامان علاقه دارید باید یک روز کامل خود را به برای بازار تبریز اختصاص دهید.


حتی با گشت و گذار یک روزه در بازار تاریخی تبریز شاید نتوانید تصمیم بگیرید از کدام 5 هزار حجره و 2 راسته و چند مدرسه این بازار دیدن کنید ، اما صدای اذان ظهر که از بالای مناره ها برپا شد می توانید نمازتان در یکی از مساجد 40 گانه تبریز به جماعت برپا کنید و در یکی از غذاخوری های معروف این بازار یک دست چلوکباب فرد اعلی با برنج ایرانی و کره معروف شهرستان سراب با دوغ محلی نوش جان کنید و ادامه گشت و گذار خود را داشته باشید.شاید با خود بگویید بزرگی و طولانی بودن مولفه متمایز کننده ای از سایر بازارهای تاریخی شهرهای ایران نیست اما باید گفت نه تنها بزرگی بلکه زنده بودن بافت اجتماعی و رونق اقتصادی است که این بازار یک کیلومتری را از نمونه های مشابه خود


اداره کل روابط عمومی
بازگشت