امروز
دوشنبه
آذر 1398
18
قمری:12 ربيع الثاني 1441

میلادی:9 دسامبر 2019
 
تاریخ : سه شنبه 15 دي 1394     |     کد : 17

دستاورد جهانی گردشگری تبریز، مرهون همدلی مدیریتی و رسانه‌ای

انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 حامل پیام‌های مهمی است که توجه به آن‌ها، چشم‌انداز روشنی از توسعه و پیشرفت شهر را با محوریت گردشگری ترسیم خواهد کرد .

انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 حامل پیام‌های مهمی است که توجه به آن‌ها، چشم‌انداز روشنی از توسعه و پیشرفت شهر را با محوریت گردشگری ترسیم خواهد کرد .

نخست این که کسب این عنوان ارزشمند، ثمره شیرین اصل همدلی و همزبانی بین بخش های مختلف برنامه‌ریزی، نظارت و اجرا در شهر تبریز است. موفقیت گردشگری تبریز نشان داد که این اصل، در صورت بروز و ظهور عملی، می‌تواند ضامن دستاوردهای مهم و تحول‌آفرین شود .

باید دید چه عواملی منجر شده تا آوازه بالندگی و پیشرفت پرشتاب شهرمان، این‌چنین به مرزهای دور دست برسد و متخصصان گردشگری جهان را به تحسین جایگاه تبریز وادارد؟

در دو سال گذشته، توسعه دیپلماسی شهری، از ابعاد محوری مدیریت شهردار محترم بوده‌است. تبادل اعزام هیئت‌های کارشناسی، فرهنگی و هنری، مورد توجه تبریز و شهرهای مهم و توسعه‌یافته آسیایی، اروپایی و حتی آفریقایی قرار گرفته است. این مراودات قطعاً در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری نقش‌ موثری دارد. در این میان، حضور رسانه‌ای و ارتباطی اداره‌کل روابط‌عمومی و بین‌الملل شهرداری از بخش‌های محتوایی این ارتباطات است. تعامل سازنده و مستمر با شبکه‌های معتبر خارجی و برون‌مرزی از قبیل هیسپان‌تیوی، المیادین، العالم و شبکه سحر بخشی از این اهتمام رسانه‌ای است که موجب شده برنامه‌های مرتبط با تبریز به صورت هفتگی و به تناوب، در کشوهای مختلف، پخش شود. شرکت در نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، چاپ و توزیع آثار نفیس و مکتوب با محتوای معرفی تبریز و به زبانهای زنده جهان، تولید پوسترهای زیبا از جذابیت‌های چشم‌نواز شهر تبریز و پخش آثار مستند از ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی تبریز، بخش دیگری از اقدامات و برنامه‌های معرفی تبریز در جایگاه بین‌المللی است .

امروز مدیریت شهری تبریز، با ایمان به این اصل که توسعه شهر بدون توجه به حوزه‌های فکری و فرهنگی، راه به جایی نخواهد برد، در کنار هزینه‌های عمرانی و خدماتی، به طور جدی وارد حوزه‌های تخصصی فرهنگی و علمی شده است.  انتخاب تبریز به عنوان پایتخت نگارگری جهان اسلام و همچنین شهر جهانی فرش را می‌توان از نتایج مهم توجه شهرداری به سرمایه‌های هنری و فرهنگی شهر تبریز دانست. سرمایه‌ای که در ماه‌های اخیر، پشتیبان جایگاه تبریز در خصوص ریاست اطلس شهرهای اسلامی بوده و امروز، به نقطه دیگری از اثرگذاری خود رسیده است. توفیق ارزشمند تبریز در حوزه گردشگری جهانی، و هم‌تراز شدن این شهر با کلان‌شهرهای بزرگ و توسعه‌یافته جهان اسلام، دستاورد مهمی است، اما باید اذعان داشته باشیم که تاثیرگذاری این اتفاق مهم، نیازمند استمرار و ممارست است. هنرمندان و قشر فرهیخته این شهر، با عرق و تعصب خاص خود می توانند فرآیند تبیین جایگاه بین‌المللی شهر تبریز را  سرعت ببخشد. همگرایی دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و  هدفمندسازی جشنواره‌‌ها و همایش‌ها در این امر سهیم است. میزبانی هفته‌های فرهنگی شهرهای جهان و اجرای برنامه‌های مشترک با محوریت فرهنگ بومی و دینی، از ماموریت‌های مهم فرهنگی در حمایت از دستاورد بین‌المللی شهر تبریز به شمار می‌رود.

امروز اصل همدلی و همزبانی، علاوه بر سطوح مختلف مدیریت شهری و استانی، در عرصه رسانه‌‌ای این شهر نیز تجلی یافته است .

تمهیدات شهرداری تبریز در قالب برنامه‌و‌بودجه هر سال، با در نظر داشتن نیازسنجی‌هایی صورت می‌گیرد که بخش مهمی از آن‌ها، ریشه در انتقادات و ایده‌های رسانه‌ای دارد. طبیعی است که مجموعه پویا و متنوعی چون شهرداری که فعالیت‌اش، ذاتاً ‌توقف‌‌ناپذیر است، ممکن است بستر انتقاداتی نیز باشد، اما آن‌چه امروز در ارتباط با فضای رسانه‌ای این شهر بارز است، از عزم مشترک اصحاب رسانه و مطبوعات با نظام مدیریت شهری، برای تعالی و توسعه این شهر حکایت دارد.

انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی را به عموم فعالان فرهنگ، رسانه‌ای و ارتباطی و همچنین شهروندان عزیزمان تبریک می‌گویم. امید آن‌که که مجموعه برنامه‌های عمرانی، فرهنگی و رسانه‌ای مدیریت شهری تا سال 2018، به نقطه احیای گذشته پرافتخار «فیروزه جهان اسلام» منجر شود.


اداره کل روابط عمومی