امروز
دوشنبه
آذر 1398
18
قمری:12 ربيع الثاني 1441

میلادی:9 دسامبر 2019
 
تاریخ : سه شنبه 15 دي 1394     |     کد : 16

اولین پایتخت تشیع، مقصد گردشگری اسلامی در 2018

به گواهی تاریخ، ورود اسلام به ایران، با استقبال ایرانیان روبرو بوده است و اکنون نیز در سایه وفاداری ایرانیان به این شریعت مقدس الهی است که اسلام، به عنوان مذهب رسمی کشور، تعیین شده است.به گواهی تاریخ، ورود اسلام به ایران، با استقبال ایرانیان روبرو بوده است و اکنون نیز در سایه وفاداری ایرانیان به این شریعت مقدس الهی است که اسلام، به عنوان مذهب رسمی کشور، تعیین شده است.

این شریعت مقدس، سرمنشا تحولات بسیاری در این کشور شده و به تبع آن، دوره های مختلف اجتماعی و حکومتی را در ایران، پایه نهاده است.

پس از تجزیه خلافت عباسی، این کشور، سال ها تحت فرمان حکمرانان ایلخانی بود و این تسلط، در معنای وجود حکومت و دولتی یکپارچه در نقاط مورد نظر نبود؛ بلکه تنها اداره ای سلطه گونه بر این مناطق بود و بس.

با پای گرفتن حکومت صفوی در ایران، کم کم اتحاد و یکپارچگی، چهره کشور را رنگی دیگر بخشید و در نهایت، شاه اسماعیل صفوی، با تاجگذاری در تبریز و اعلام مذهب تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور، اتفاقی تازه در تاریخ کشور و شهر تبریز را رقم زد؛ اتفاقی که قرن ها بعد، زمینه ساز انتخاب تبریز به عنوان اولین پایتخت تشیع گردید. تشكيل دولت صفوي ايران در اوايل سده شانزدهم ميلادي و تعيين تبريز به عنوان پايتخت صفويان، جايگاه و نقش اين شهر را براي هميشه در حافظه تاريخي تشيع در ايران ثبت كرد .

اما اکنون با نظری دیگر، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت تشیع را نظاره می کنیم. دورانی که تبریز به عنوان پایتخت صفوی برگزیده شد، دوران قدرت گیری این کشور در عرصه جهانی بود و تبریز، پایتخت چنین کشوری بود و شاید بتوان گفت به لطف انتخاب این شهر به عنوان پایتخت، ریشه های مذهب شیعه و توسعه آن بسیار سریع پا گرفت و با توجه به زمینه های دوستی اهل بیت که با سفر امام رضا علیه اسلام به مشهد در ایران گسترده شده بود، مردمانی عاشق امامان و اهل بیت پیامبررا در سراسراین مرز و بوم پرورش داد.با استحکام اقتدار صفویان، مکتب هنر تبریز، از دوران رکود و خمودگی خارج شد وظهور هنرمندان بزرگی همچون کمال الدین بهزاد٬سلطان محمد نقاش وشاه محمود نیشابوری را رقم زد.

نقش تبریز در عرصه تجارت و بازرگانی جهان نیز یکی از عواملی بود که شاه اسماعیل صفوی به آن بی توجه نبود.

معماری تبریز، در این دوره به اوج شکوفایی خود رسید و حتی بناها و فضاهای معماری تبریز، بعدها الهام بخش ساخت بناهای بزرگ اصفهان گردید.

تاثیر تبریز در تاریخ ایران اسلامی و در توسعه مذهب تشیع، تا کنون نیز استوار و پابر جاست و تمامی حوادثی که گاه همچون سیلی ویرانگر، این شهر را مورد تاراج قرار داده، بازهم نتوانسته ذره ای از ایمان و اعتقاد و حب اهل بیت را در دل های مردم متعصب و معتقد این شهر، بزداید.

و شاید تمام این ها، دلایل انتخاب تبریز به عنوان اولین پایتخت جهان تشیع محسوب می شوند و شاید هم، هیچ جای دنیا، همچون تبریز، از عشق مولای متقیان و شهادت مظلومانه امام حسین، سینه چاک نیست...

تبریز، اولین پایتخت جهان تشیع، میراث معنوی و ملی این کشور است و به حق که انتخابی بجاست. اکنون با گذشت 14 قرن از رویداد کربلا، هنوز قلوب تبریزیان از اندوه مجروح است و هنوز، کوچه پس کوچه های تبریز، در ایام محرم، سایه پوش ...

اعتقاد وایمان تبریزیان به اهل بیت، مختص یک طبقه مشخص اجتماعی در این شهرنیست؛ بلکه نفوذ این عشق در کوچک و بزرگ، زن و مرد، فقیر و غنی، عالم و عوام  و خلاصه  تمامی  افراد این جامعه، نمود عینی دارد. هر محرم، بازار سنتی تبریز به عنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان، مرکز عزداری برای اباعبدالله الحسین می شود و بازاریان، بیرق عزا بر می افرازند تا پرشورترین مراسم سوگواری شیعی را میزبانی کنند.وجود مساجد تاریخی مانند مسجد کبود،  مسجد جامع تبریز، مسجد صاحب الامر و مسجد استاد شاگرد، نشان از ریشه عمیق آیین اسلام در تبریز کهن دارد وهر کدام از این مساجد، راوی بخشی از تاریخ ایرانی اسلامی در تبریز هستند.

در چند سال اخیر، نام تبریز بار دیگر بر سر زبان ها افتاده و این، چیزی نیست مگر حاصل تلاش های شبانه روزی مدیریت شهری تبریز که با کوششی همه جانبه، از نظافت و پاکیزگی شهر گرفته تا احیای مکان های تاریخی و گردشگری شهر، اعتلای تبریز را هدف گرفته اند.  تبریز، شهر زندگی، تبریز زیباترین و تمیزترین شهر ایران و در آخرین انتخاب، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی، افتخاراتی است که در سایه این تلاش ها و زحمات به دست آمده؛ با این حال، این  چنین پیداست که شهرداری هنوز خود را در اول راه می داند و به این ها بسنده نخواهد کرد!

شهرداری تبریز، ریشه های تشیع در تبریز را، بزرگ ترین سرمایه معنوی خویش می داند و برنامه ریزی هایش را در راستای استفاده بهینه از این سرمایه برای معرفی تبریز به جهان اسلام، سمت و سو داده است... تبریز، اولین پایتخت تشیع، این بار آغوش خود را به روی گردشگران گشوده تا نمایی از تاریخ، هنر و فرهنگ والای اسلامی را به نمایش بگذارد.

خاطره میرزایی


اداره کل روابط عمومی