امروز
دوشنبه
آذر 1398
18
قمری:12 ربيع الثاني 1441

میلادی:9 دسامبر 2019
 
تاریخ : يکشنبه 18 تير 1396     |     کد : 115

روزهاي گرم و نوشيدني‌هاي خنك

در هواي گرم تنها يك ليوان نوشيدني خنك مي‌چسبد. با فرارسيدن فصل گرما مصرف شربت خاكشير در ميان مردم بيشتر مي‌شود، زيرا خاكشير از زمان‌هاي گذشته براي رفع عطش و گرمازدگي كاربرد داشته و البته بهترين كاربرد آن به خاطر خاصيت ضدعفوني‌‌كنندگي آن است.

خوردن مايعات در طي روز چه آب باشد يا آبميوه براي سلامت بدن مفيد است، همان‌طور كه ثابت شده مصرف كافي مايعات بدون قند مصنوعي مي‌تواند در كاهش وزن بدن كمك كند. در روزهاي گرم، نوشيدني‌هاي خنك طرفدارهاي بيشتري پيدا مي‌كنند، اما گاهي تنها نمي‌توان با آب روزها را گذراند، چرا كه افت فشار و گرمازدگي در روزهاي گرم‌ بيشتر است.

 بنابراين‌ خوب است از ميوه‌هاي تازه و خوشمزه اين فصل براي درست كردن نوشيدني‌هاي سالم استفاده كنيم و از آبميوه‌هاي مصنوعي كه پر از رنگ‌هاي شيميايي و اسانس هستند، دوري كنيم. با توجه به اينكه در روزهاي گرم بيماري‌هاي گوارشي ناشي از خوردن نوشيدني‌هاي ناسالم نوشيدني‌هاي باز و غيراستريليزه سبب ايجاد مشكلات زيادي مي‌شود، بنابراين با خوردن نوشيدني‌هاي طبيعي و سالم مراقب سلامتمان باشيم.

شربت خاكشير

گياه دارويي خاكشير تب‌بر و مسكن بوده و مصرف آن براي تسكين التهاب پوست و درمان كهير توصيه مي‌شود. گل و برگ خاكشير براي رفع عوارض ناشي از كمبود ويتامين C موثر است، همچنين خاكشير در درمان بيماري‌هاي برونشيت، تب، عوارض سرخچه، سرخك و مخملك نيز بسيار مفيد است. درباره تاثير دارويي خاكشير در تقويت معده و افزايش اشتها، نيز بايد گفت: در روغن دانه‌هاي خاكشير لينولئيك اسيد، لينولينيك اولئيك اسيد، اروسيك اسيد و استئاريك اسيد وجود دارد و در اسانس آن نيز بنزيل، برونپيل و آليل دي سولفيد وجود دارد. خاكشير به‌طور تقريبي در تمام مناطق زراعي و زمين‌هاي باير اطراف مزارع و نيز زمين‌هاي آيش مشاهده مي‌شود.

شربت زرشك تازه

با استفاده از زرشك تازه به صورت شربت به عنوان تصفيه‌كننده خون، به يك نوشيدني بسيار گوارا در تابستان دست يابيد. البته مصرف مقدار زياد زرشك يا ريشه و ساقه و برگ آن براي زنان حامله مناسب نيست، زيرا رحم را تحريك مي‌كند و ممكن است باعث سقط‌جنين شود. مصرف زياد اين گياه به مدت طولاني مي‌تواند سبب ناراحتي معده و روده‌ها شود و جذب ويتامين‌هاي گروه B را در بدن مختل كند.

بيماري‌هاي قلبي‌وعروقي امروزه به مشكل جدي جوامع بشري تبديل شده و مطالعات نشان مي‌دهد كه در دنيا در حال افزايش است. داروهاي زيادي براي درمان اين بيماري ساخته شده، اما برخي از اين داروها عوارض جانبي دارد كه مصرف آنها را محدود مي‌كند. با مطالعاتي كه روي گياه زرشك انجام شده اين دانه خوشرنگ نه تنها مشكل‌سازنيست، بلكه آثار مفيدي براي بيماري‌هاي قلبي‌وعروقي دارد كه كاهش فشارخون و مقاومت عروق از آن جمله است.

در پوست ريشه زرشك ماده‌اي وجود دارد كه از خاصيت آنتي اكسيدان قوي برخوردار است، ريشه و اندام هوايي زرشك نيز در درمان سالك موثر است. از عصاره پوست ساقه و ريشه اين گياه يك نوع ژل دنداني تهيه مي‌شود كه تسكين‌دهنده دردهاي شديد دندان و برطرف‌كننده آماس لثه است. عرق طبي زرشك كه از تقطير آبميوه زرشك به دست مي‌آيد، نيز خواص زيادي دارد از جمله كاهش كلسترول خون، كاهش قندخون، تقويت معده، رفع سوءهاضمه، درمان زخم معده و رماتيسم. پوست ريشه زرشك از نظر طبيعت گرم و خشك است و در عين حال در آن نيروي سردي و قابضه وجود دارد، همچنين مدر بوده و شربت آن تلخ است.

سكنجبين

سكنجبين شربت مناسبي براي فصل گرم است. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با روش تهيه اين نوع شربت آشنايي كامل دارند، چراكه از قديم سكنجبين رفيق كاهو بوده و هر وقت كه سفره‌اي از كاهو مي‌گسترانند، سكنجبين نيز در كنارش بوده و هنوز هم ما ايراني‌ها دوست داريم اين دو را با هم مصرف كنيم.

 سكنجبين در واقع سركه و انگبين و مخلوطي است از سركه و عسل كه به ميزان و مقدار معين در هم مي‌آميختند و از مخلوط آن شربتي خوشگوار و معطر وفرحبخش به‌وجود مي‌آوردند. در برخي نقاط كه عسل يافت نمي‌شد يا مي‌خواستند شربتي ارزان قيمت فراهم كنند، سكنجبين را از مخلوط سركه و شكر تهيه مي‌كردند، ولي همچنان آن را سكنجبين مي‌ناميدند. و امروز كه عسل گران يا كمياب‌تر از گذشته شده به‌طور كلي اين شربت را با شكر تهيه مي‌كنند.

چند قاچ هندوانه

هندوانه نوعي بوته و ميوه از دسته صيفي‌جات است كه در جاليز رشد مي‌كند. اين ميوه پرفايده التهاباتي را كه در بيماري‌هايي مثل آسم، تصلب شرائين، سرطان روده و التهاب مفاصل وجود دارد، از بين مي‌برد. همچنين منبع خيلي خوبي از آنتي اكسيدان كاروتنوئيدي به نام ليكوپن است. همچنين يك رنگدانه شيميايي است كه باعث ايجاد رنگ قرمز در هندوانه مي‌شود و اثرات ضد اكسيداني قوي دارد. اين آنتي اكسيدان به تمامي نقاط بدن رفته و راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كند. راديكال‌هاي آزاد مولكول‌هايي هستند كه باعث تخريب بسياري از بافت‌هاي بدن مي‌شوند. فوايد هندوانه براي سلامتي بسيار زياد است.

مهم نيست كه هندوانه را چطور برش بزنيد، چرا كه بهترين آنتي ‌اكسيدان‌ها در آن يافت مي‌شود. هندوانه منبع بسيار خوبي از ويتامين C و A است، همچنين هندوانه قرمز خوشمزه همچنين منبع قوي از آنتي ‌اكسيدان كاروتن است كه ليكوپن ناميده مي‌شود. اين آنتي‌ اكسيدان‌ها در بدن حركت كرده و راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كنند. راديكال‌هاي آزاد موادي در بدن هستند كه مي‌توانند آسيب زيادي به ما وارد كنند.

 اين مواد مي‌توانند كلسترول را اكسيد كرده و باعث شده كه به ديواره رگ‌هاي خوني چسبيده و موجب ضخيم‌تر شدن آن شود و اين عمل مي‌تواند منجر به سكته قلبي شود. ليكوپن كه رنگ قرمز زيبا را به هندوانه مي‌دهد به كاهش خطر سرطان پروستات هم كمك مي‌كند. جالب است بدانيد كه هندوانه تنها ميوه‌اي است كه نسبت به ميوه‌ها و سبزيجات ديگر داراي مقدار بيشتري بتاكاروتن است.

هندوانه ميوه‌اي است كه حاوي ميزان بالايي الكتروليت سديم و پتاسيم است كه آن را از طريق عرق دفع مي‌كنيم. هندوانه همچنين سرشار از ويتامين‌هاي B است كه براي توليد انرژي، حياتي هستند. متخصصين تغذيه توصيه مي‌كنند كه هندوانه منبع بسيار خوبي از ويتامين B6، B1 و منيزيم است. اين ميوه به خاطر ميزان بالاي آبي كه در خود دارد كه تقريبا 90‌درصد آن را مي‌گيرد و ارزش كالري آن، جزو باارزش‌ترين ميوه‌ها دسته‌بندي مي‌شود.

هندوانه خاصيت خنك‌كنندگي خاصي دارد و به طرز شگرفي سرشار از سيترولين بوده كه آمينو‌اسيدي است كه بدنمان براي ساخت يك آمينواسيد ديگر و آرژنين كه در چرخه اوره براي از بين بردن آمونياك استفاده مي‌شود، مصرف مي‌كند. آنتي‌اكسيدان‌ها به كاهش شدت آسم كمك مي‌كنند. همچنين خطر سرطان روده، آسم، بيماري قلبي، آرتروز هماتوئيد و سرطان پروستات را كاهش مي‌دهد. هندوانه منبع خوبي از تيامين، پتاسيم و منيزيم است كه از بدن در برابر بيماري‌هاي مختلفي محافظت مي‌كنند. هندوانه فاقد چربي است، اما به توليد انرژي كمك مي‌كند.

دربرابر زوال ماكولا هم محافظ خوبي محسوب مي‌شود. وقتي گرماي تابستان ما را به تشنگي مي‌اندازد، خوردن هندوانه يك راه بسيار سالم و مطمئن براي جايگزين شدن نوشابه‌هاي انرژي‌زاست. ازآنجا كه مقدار آب زيادي دارد، آب موردنياز بدن ما را تامين مي‌كند و هيچ چيز در يك روز گرم تابستاني بهتر از خوردن يك تكه هندوانه دلچسب و آب‌دار نيست!

 

 


اداره کل روابط عمومی