امروز
دوشنبه
آذر 1398
18
قمری:12 ربيع الثاني 1441

میلادی:9 دسامبر 2019
 
تاریخ : شنبه 30 بهمن 1395     |     کد : 100

استاندار آذربایجان‌شرقی:

وقت آن رسیده که بر موضوع تبریز 2018 متمرکز شویم/ تزریق بیش از 1000 میلیارد تومان به بخش تولید

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه، تمرکز بر میزبانی تبریز ۲۰۱۸، مصوبه‌ی جلسه‌ی شورای برنامه ریزی استان است، گفت: ۲۹ بهمن ماه سال‌جاری، روز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ۳۰ بهمن ماه روز آغاز تمرکز بر میزبانی تبریز ۲۰۱۸ است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه، تمرکز بر میزبانی تبریز ۲۰۱۸، مصوبه‌ی جلسه‌ی شورای برنامه ریزی استان است، گفت: ۲۹ بهمن ماه سال‌جاری، روز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ۳۰ بهمن ماه روز آغاز تمرکز بر میزبانی تبریز ۲۰۱۸ است.
اسماعیل جبارزاده در شورای برنامه‌ریزی استان "با رویکرد اقتصاد مقاومتی"، ضمن اشاره به دیدار مردم آذربایجان با رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری، همواره برای ما نقشه‌ی راه و وظیفه‌ای ویژه بوده است، در واقع ما باید در این راستا احساس مسئولیت مضاعفی کرده و در جهت تحقق‌ فرمایشات ایشان تلاش بیشتری کنیم.

وی در این خصوص اضافه کرد: بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان، در رابطه با انسجام و وحدت ملی بود که همواره باید با جدیت در این مسیر حرکت کنیم؛ چرا که از شهر تبریز به علت تاریخ تاثیرگذار آن، انتظار ویژه‌ای می رود؛ تاکید بر موضوعاتی چون، اقتصاد مقاومتی، حضور در صحنه‌های مختلف و... نیز ازجمله‌ی منویات رهبری در این دیدار بوده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون وقت آن رسیده است که بر موضوع تبریز 2018 متمرکز شویم، بیان کرد: در ابتدای سال‌جاری و اولین جلسه اقتصاد مقاومتی، گفتیم که ۲۹ بهمن ماه، برای ما پایان سال اقتصاد مقاومتی است تا نسبت به انجام تکالیف خود در این راستا پیشرو باشیم و 30 بهمن ماه نیز نقطه‌ی تمرکز بر میزبانی تبریز 2018 خواهد بود.

استاندار یادآور شد: باتوجه به اهدافی اقتصادی که تا ۲۹ بهمن ماه سالجاری در خصوص اقتصاد مقاومتی تعیین شده بود، توانستیم در تحقق آنان گام برداریم، اما این اهداف تمام نشده است، بلکه ادامه داشته و ستاد اقتصاد مقاومتی استان همواره در این راستا حرکت خواهد کرد.

وی یادآور شد: تاکید داریم تا روز ۳۰ بهمن ماه سالجاری، روز شروع تمرکز بر میزبانی تبریز 2018 مطرح شود؛ چرا که با توجه به اینکه برنامه‌ی پنج ساله‌ی اقتصادی در جهت تحقق اقتصادی مقاومتی در دستور کار ما قرار دارد، در طول 11 ماه گذشته، تمامی دستگاه‌های استان درگیر موضوع اقتصاد مقاومتی بودند و از میزبانی تبریز 2018 تا حدودی غافل شده بودند.

جبارزاده تأکید کرد: امروز در کنار تحقق اهداف اقتصادی، باید به بخش خدماتی که عمده‌ متن آن گردشگری است، بپردازیم و تبیین کنیم که چه اهدافی در تبریز 2018 دنبال می‌کنیم و تعریف درستی از این میزبانی ارائه دهیم.

وی با اشاره به مصوبه‌ی جلسه‌ی امروز شورای برنامه‌ریزی استان، خاطرنشان کرد: امروز مصوبه شورای برنامه‌ریزی این است که دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی وارد ماموریت خود در حوزه‌ی میربانی تبریز 2018 شود، باید مشخص شود که در تبریز 2018 به دنبال چه اهدافی هستیم.

جبارزاده تاکید کرد: وقت آن رسیده که دیگر به رویداد بزرگ تبریز 2018 به طور ویژه ورود کرده و با مطالعه‌ی تجربیات شهرهایی که چنین شرایطی را داشته‌اند، دریابیم که شهر تبریز در سال 2018 چه ویژگی‌ها و چه امکاناتی را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه به دنبال تسکیل ستاد ملی تبریز 2018 هستیم، تشریح کرد: احساس کردیم که ستاد استانی تبریز 2018 توان مدیریت این رویداد بزرگ را نداشته و بلکه نیازمتد یک ستاد ملی است، از این رو پیش‌نویس تشکیل ستاد ملی را با توجه به این نیاز انجام داده‌ایم تا این ستاد تشکیل یابد.

وی با تاکید بر اینکه، ستاد ملی تبریز 2018 در بعد سیاست‌های کلان، این رویداد را اداره خواهد کرد، گفت: نیاز است که ستاد ملی روابط‌های فراتر از استانی را باز تعریف کرده و وظیفه‌ی ستاد استانی نیز محیا کردن تبریز و در حالت کلی استان، برای میزبانی ۲۰۱۸ است.

جبارزاده گفت: تبریز 2018 برای ما  یک فرصت است تا بتوانیم نام و آوازه‌ی تبریز را مجدداً بر زبان‌ها انداخته و در این راستا نیز از ابتدای سال یک سری ضوابط به منظور تشویق سرمایه گذاران تعریف شده تا آنان در صنعت گردشگری سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر فرصت بودن، تبریز 2018 یک تفکر است، بیان کرد: برای میزبانی تبریز 2018 نیازی نیست که آنچنان امکانات تازه‌ای ایجاد کنبم، بلکه اگر بتوانیم از امکانات موجود در راستای این میزبانی استفاده کنیم، بسیار نتیجه بخش خواهد بود؛ چرا که گردشگران اماکن لوکس و شیک را در شهر خودشان هم می‌بینند، از این رو ما باید از اماکن تاریخی و سنتی خودمان در این خصوص بهره‌گیری کنیم.

 وی با تاکید بر استفاده از امکانات موجود در میزبانی تبریز 2018، یادآور شد: بازار تبریز این قابلیت را دارد که هر روز پذیرای هزاران گردشگر باشد؛ همچنین باید در استان بوم گردی نیز ایجاد کرده و گردشگری روستایی را توسعه دهیم.

استاندار با تاکید بر جذب گردشگران داخلی در کنار گردشگران خارجی در سال 2018، خاطرنشان کرد: این موضوع را در سال‌جاری امتحان کردیم و به مدیرکل آموزش و پرورش استان سپردیم که در سه‌ ماه تابستان، 100 هزار گردشگر فرهنگی جذب کنند که 228 هزار نفر برای گردشگری به تبریز عزیمت کردند، در این خصوص از آقای پاشایی قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه در میزبانی تبریز 2018، پنج محور گردشگری خواهیم داشت، خاطرنشان کرد:  اولین محور آن "تبریز - اهر - کلیبر" بوده و محورهای بعدی نیز به ترتیب شامل "مرند-جلفا"، "آذرشهر-مراغه"، "میانه" و "بستان آباد-سراب-سرعین" می‌باشد که گردشگران به این پنج محور هدایت خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه، بیش از 50 درصد پروژه‌های شهرداری تبریز در سال جاری مربوط به تبریز ۲۰۱۸ بود، یادآور شد: مسئولان روحیه خود را از دست نداده و در این راستا با جدید تلاش کنند؛ چرا که اقدامات خوبی در خصوص میزبانی تبریز 2018 شده و امید است با همکاری و هم‌افزایی، آنچنان که شایسته تبریز است، میزبان گردشگران باشیم.

وی با تأکید بر اینکه ماموریت میراث فرهنگی تا زمان انتخاب تبریز به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی بود، اکنون که این اتفاق افتاده، این وظیفه‌ی ماست که شهر تبریز را برای این میزبانی بزرگ آماده کنیم.

جبارزاده با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی نیز بیان کرد؛ یکی از موانع سر راه تولید، کمبود نقدینگی در استان بود  که در سال‌جاری، بالای یک هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش تولید تزریق شده و در عمل نیز اثرات این تسهیلات را مشاهده کرده‌ایم؛ همچنین واحدهایی که نتوانسته‌اند از این تسهیلات استفاده کنند، تا پایان سال از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به تزریق تسهیلات به واحدهای صنعتی و کشاورزی استان، اضافه کرد: به تبع همین تزریق سرمایه از مهرماه بیمه شدگان و همچنین اشتغال هم زیاد شده است؛ طبق آمار، بیش از 12 هزار و 800 نفر در چند ماهه گذشته به جمع بیمه‌شدگان استان اضافه شده‌اند.اداره کل روابط عمومی